СТРУКТУРА МАСОНСТВА

СТРУКТУРА МАСОНСТВА

Масон – «Mason», з англійської та французького, перводітся як «муляр – будівельник», а з приставкою «Franc» – «вільний каменяр» або «вільний будівельник». Масони стверджують, що їх головним завданням явлется будівництво Храму – будівництва Храму в душі кожної людини – будівництво нового суспільства і виховання нової людини, ліщенного забобонів і егоїзму. Тому масонські ритуальне засідання в орденському Храмі називаються «роботами» – роботами з удосконалення себе і навколишнього світу з езотеріческрой та практичної складової), що порівнюється ними з роботами каменяра по отісування грубого каменю. На масонських роботах відбувався ритуал, приймалися в Орден нові брати («профанам давався Світло»), брати зводилися в більш вищу ступінь (градус). На роботах вирішувалися як важливі концептуальні питання так нагальні питання Ордена, питання благодійності і пропаганди масонських ідей, «кувалася» структура ложі.

Масонство виробатало кілька десятків ритуальних систем: англійську, шотландську, шведську, французьку, іноді системи називалися в пам’ять головного організатора і ініціатора: відомі системи Фесслера, Сен-Мартена, Циннендорфу, Шредера, Мелиссино та ін. Нарешті, найменування системи укладало вказівку на мету і характер робіт: системи «духовного лицарства» – Лопухіна; «Ілюмінатів» – Вейсгаупта, «розенкрейцерів» …

Масонська ложа (від англійського lodge – приміщення, кімната для зібрань) вважається основним осередком Ордена. Ложа – не тільки общинний Храм, в якому збираються брати для своїх робіт але, головне, сама група масонських братів (зазвичай, не менше 7 братів складають ложу, причому членів однієї ложі може бути і до 300). Ложа символічно зображується масонами у вигляді прямокутника, що відповідає позначенню всесвіту у Птолемея. Кожній ложе давалося ім’я на честь особливо шанованих масонських символів, міфічних божеств, персон особливо шанованих масонами.

Ложею обов’язково управляє Гідний майстер (Д.М.) або Венерабль (Майстер Стула як його називали в ХУІІІ – на поч. ХІХ ст.). Крісло – «трон» Гідної майстра знаходиться «на Сході» ложі, між головними святинями масонства (променистою Дельтою і Біблією). Помічника Гідної майстра – Майстри стільця називали намісного майстром (Н.М.) (в ХХ в. Такої посади немає). Гідний Майстер і Скарбник обираються на один рік усіма братами ложі шляхом таємного голосування, решта керівників ложі – «офіцери» – призначаються Гідним Майстром з масонів ложі третього і вище градусів на один рік робіт. Поруч з Гідним майстром – «на Сході» знаходяться офіцери ложі: Ритор, Секретар, Староста, Експерт.

В масонських роботах Гідному майстру допомагали і допомагають масонські офіцери (посадовий склад ложі) – члени ложі, що виконують певні обов’язки, як під час зібрань, так і між ними. У символічній ложе перших трьох ступенів існують наступні офіцерські посади (крім Д.М.): Оратор або Вітія (Речнік – укр.) – «Совість ложі», що спостерігає за дотриманням традицій і регламентом, Перший і Другий Стражі або Наглядачі (сюрвельани) (Доглядач – укр.) – свого роду, символічні права і ліва рука Гідної Майстри, разом з ним керівні роботами ложі, Секретар або Зберігач друку – відає документацією ложі, Казначей (скарбник – укр.) – що збирає внески та який відає фінансами, Обрядоначальнік або Майстер церемоній (Майстер обряду – укр.) – керівник всієї обрядової стороною масонських робіт, Експерт – помічник Обрядоначальнік, знавець церімоній, Дародатель або Брат Милостивий (Староста – укр.) – офіцер, що збирає пожертви і який надає матеріальну допомогу братам, Привратник (воротарів – укр .) – офіцер, який охороняє вхід до ложі під час робіт ложі.

При наявності багатьох лож на одній національній території вони об’єднуються у Велику Ложу, яка, в свою чергу, виділяє для управління ними більш вузький за складом Капітул або Директорію. Глава цілого національної Спілки масонських лож називається Великим Майстром. Сам пристрій Великих лож може бути або ієрархічним (шотландське масонство), або представницьким, виборним (масонство Іоаннівська).

У Великій Ложі офіцерські посади залишаються тими ж, що і в простій Ложі, але з додатком визначення «Великий», наприклад, Великий Перший Страж (Великий Перший Доглядач – укр.) І т.д. В структурах Великих Лож існують ще й додаткові офіцерські посади: Заступник Великого Майстра, два Помічника Великого Майстра, Великий Інспектор, Заступник Великого Секретаря, Великий Архіваріус, Великий Прапороносець. В ложах вищих ступенів (починаючи з 4-й) офіцерські посади носять інші назви, пов’язані з міфологією та історією відповідних ступенів.

В ложах ХУ111 – поч. Х1Х століття були ще й інші офіцери: Больнічнік (виконував обов’язки по турботі за хворими братами), Декоратор (покрівельник) – організовував оздоблення ложі, два Стюарда або Агапмейстера – організовували ритуальне застілля масонів – «агапу», і двоє Вартових – Зовнішній та внутрішній Стражі – охорона ложі.

Масонські градуси – рівні посвяти в таємниці масонства. Перші три градуси – ступені англійської – шотландського масонства – градус учня, підмайстра (товариша) і майстра. Ці ступеня називають символічними або іоановского (на честь св. Іоана Хрестителя). Ці основні для масонського Ордена ступеня, загальні для всіх лож і всіх масонських Орденів. Іоаннівська масонство мало відмітний колір золота і небесної блакиті (назва – Голубе (синє) масонство). Альберт Пайк, Великий Командор однієї юрисдикції масонства шотландського обряду США, писав: «Блакитні або сині ступеня масонства є« тільки зовнішнім двором або передпокою Храму ». Частина символів показується там присвяченому, але його навмисно, помилковими поясненнями, змушують помилятися. Не мається наміри дати йому зрозуміти їх. Їх справжнє пояснення зберігається для адептів, князів масонства ».

Ложі Вдосконалення – масонські ступеня з 4-ї по 14-ю утворюють Червоне масонство, що є перехідним до наступної, найвищого ступеня масонства – лицарської. В ступеня з 4-ї по 18-у масони зводяться Капітулою, в ступінь з 19-ї по 30-у – Ареопагом.

15 – 18 градуси – капітулярная ступеня з них, найбільш важлива 18-я розенкрейцерская стерень. В лицарських ступенях присвячені приготовлялись до виступу борцями зі злом світу в різних його проявах. В ступеня Хреста і Рози брата – масона наставляли Каббали.

Чорне масонство складають ступеня з 19-ї по 29-у, Біле масонство – адміністративні ступеня з 30 -й по 33 -ю, цим ступеням належить реальна влада в ордені. 33 – а ступінь (градус) присвоюється тільки Верховною Радою, виконавчим органом всіх інститутів Шотландського Статуту (Ритуальні поради по зведенню в ступінь 31-ю, 32-ю, тридцять третій називаються відповідно Верховний Суд, Верховна Консисторія і Верховна Рада). 33-го градуса удостоюються члени Консисторії за гідний внесок у справу франкмасонства. Про посвяченні в цей градус не можна просити, його не можна вимагати; кандидатів, що відповідають вимогам, відбирає намісного Верховний Великий Командор (глава масонерії). Блакитне масонство обмежується першими трьома градусами. За цією системою працювали російські «Елагинских ложі». Найбільш розвинена була система вищих градусів (4 – 33) в Стародавньому і прийнятому шотландському обряді. В Росії він був відомий як шведська система.

***********************************************************

ВЕРХОВНИЙ РАДА – вищий керівний орган структур Шотландського Статуту, територія юрисдикції органів Шотландського Статуту збігається з територією країни).

Великі Ложі, керуючі 1-3 ступенями, абсолютно незалежні від організацій Вищих градусів Шотландського Статуту і не визнають більш високого ступеня, ніж ступінь майстра-муляра (3 градус). Бути членом структур Вищих градусів Шотландського Статуту можна тільки будучи майстром вільним муляром і залишаючись активним членом символічною ложі.