Регулярна достойна ложа «ЛАНЖЕРОН» Стародавнього і Прийнятого Шотландського статуту Великої Ложі України створена на Сході Одеси під числом 9 була відкрита 19 травня 2012 року в присутності делегацій Великих лож Франції, Австрії, Росії, Румунії, Молдавії і представників масонських лож США, Польщі, Греції. Ядро ложі склали досвідчені майстри, які здобули масонське посвячення у кінці 90-х рр. та й стали першими одеситами – представниками регулярного масонства (після переривання більш ніж 200 річної масонської історії в Одесі у результаті більшовицького терору на початку 1930-х рр.). Засновники ложі “Ланжерон” отримали рекомендації від лідерів українського масонства у Франції Я. Мусяновича і Т. Вірсти (ложа “Голос України” Великої Національної ложі Франції), а після чого були посвячені в масонський Орден. У 200 р. зновупосвяченими братами була створена перша після вимушеної 80-ти річної перерви ложа “Золота Акація” (під числом 1309 ВНЛФ на Сході Одеси). Одеські масони прийняли активну участь у створенні Дістрикту “Україна” ВНЛФ (2002 р.) та Великої Ложі України (2005 р.). Храм ложі “Ланжерон” знаходиться неподалік від збереженої однойменної арки “Ланжерон” збудованої біля входу на Дачу Ланжерона ще у 20-ті рр. ХІХ ст.
Назва “Ланжерон” була взята ложею не випадково. У Січня 2013 р. виповнилось 250 років із дня народження цієї видатної для історії Одеси людини – Людовіка – Олександра – Андре графа де Ланжерон маркіза де ла Косс барона де Кун’ї. Ланжерон був учасником війни за незалежність США, штурму Ізмаіла, кількох російсько-турецьких війн, війни проти Наполеона. Він командував Малоросійським полком гренадерів. У 1815 р. Ланжерон був призначений градоначальником Одеси та губернатором Південних Земель України (1815 – 1823 рр.). За період своєї діяльності Ланжерон засновує в Одесі систему “вільної торгівлі” – порто-франко, створює Одеський ботанічний сад, влаштовує Приморський бульвар, ініціює появу першої міської газети “Месааже де ля Руси Меридиональ”, відкриває народне жіноче училище та Рішельєвський ліцей. Ланжерон підготував низок прогресивних реформаторських проектів: конституційних змін, скасування “Табеля о рангах”, спрощення канцелярської тяганини і бюрократії . Ланжерон став майстром масонської ложі ще у Парижі, в Одесі він створює ложі “Понт Євксинський” (що у перекладі з грецької означає “Благословенне/гостинне Море” – так стародавні греки називали наше Чорне Море) Шотландського Обряду і ложу вищих ступенів Шотландського масонства “Три царства Природи”
***
Ложа “Ланжерон” – частина величезного братерства світового масонства, добровільне об’єднання вільних самостійних чоловіків, організація людей, мотивованих на духовний пошук. Масони слідують принципам взаємодопомоги, однак не абсолютизують цей принцип. Масонство – братерська організація, відношення між членами цієї організації носять характер більш тісний та людяний, ніж у повсякденному світу. При спілкуванні всередині організації соціальний статус не має значення. Членство у ложі накладає ряд обов’язків і потребує часу. Ложа формується на основах ієрархії, припускає дотримання масонських традицій. Ложа є закритою організацією, котра базується на тим, що елементи внутрішньої структури, ритуали, членство масонів не відкриваються. Списки членів масонських організацій ніколи не публікуються, імена членів організації без їх дозволу ніколи не розголошуються. Разом з цим масонство – це організація і традиціоналістська і присвятна – тому у внутрішньому житті організації мають значення обряди та неписані традиції, основні положення котрих не змінюються сотні років. Моральні цінності масонства – Віра, Свобода, Рівність, Братерство, Честь – основа праць ложі.