ЧАСТІ ПИТАННЯ

Чим є Орден вільних каменярів?

Орден вільних каменярів (масонство) – це об’єднання вільних людей на засадах взаємної поваги, братерства, рівності, та ідеї допомоги ближньому. Метою масонства є «зробити хорошу людину ще кращою», змінити світ шляхом власної внутрішньої еволюції. Для того, щоб усунути все, що може роз’єднати людей, дискусії про політику і релігію в ложах заборонені. Масонство приймає будь-яку віру і будь-які політичні переконання своїх членів (крім сатаністських та антисоціальних проявів). Ніщо ні в ритуалах, ні в регламентах масонів не суперечить чинному законодавству тієї країни, де масони працюють. Профани, які бажають стати масонами мають бути щиро віруючими. Масонство використовує в своїй символіці робочі інструменти каменярів, але це не означає, що масонство якось пов’язано з яким-небудь видом будівельних робіт. Масонство відрізняє від інших орденів увагою до моралі, моральному, духовному розвитку, ритуалам. Орден вільних каменярів ніколи не був організацією, що служить будь-якої церкви чи віросповіданням і намагається насадити її панування. Ніколи Орден не був організацією, що служить якоїсь партії, організацією, яка змушує своїх членів діяти всупереч інтересам своєї Батьківщини. Масони завжди були патріотичними людьми, вірними своїй країні.

 

Чи є регулярне масонство?

Поняття про «регулярність» пов’язане з уявленнями найстаріших масонських Великих Лож (Англія, Ірландія, США та ін.). Про правильність здійснення масонської практики і про відповідність цієї практики основним масонським стандартам. «Регулярність» – Regularity – означає «правильність», «звичайність». Переважна більшість Великих Лож світового масонства об’єднали себе в єдиний ланцюг, консолідуватися навколо простих принципів, які названі принципи регулярності. Регулярність Великої Ложі – основа для її визнання іншими Великими ложами, основа для її залученності у світовий братський ланцюг (контакти з масонами всього світу). Регулярність Великої Ложі тієї чи іншої країни може бути тільки, якщо вона створена іншої регулярної Великою ложею або трьома або більш регулярними ложами, що знаходяться в юрисдикції регулярних Великих Лож. Регулярність залежить від підтримки Великою ложею в своїй роботі стандартів регулярності: віру в Вищу Силу (Великого Архітектора Всесвіту – у Бога), наявність Книги Священного Закону (Писання) на вівтарі, доступ до членства тільки чоловіків, виключення політичних і релігійних дискусій в Ложі, обмеження в зв’язку з неможливістю братерських відносин, з нерегулярним масонством. Велика Ложа України (створена у 2005) – єдина в Україні регулярна Велика Ложа, її регулярність підтверджена більшістю регулярних лож (в тому числі Англії, США, Німеччини, Франції, Австрії, Канади та ін. країн).

 

Чому масонські ритуали є секретними?

Масонство – то є не таємне товариство, а товариство, яке приховує свої таємниці. Процес посвячення має езотеричну складову. З ритуалом кожного рівня (градуси) брат знайомиться тільки в момент посвяти на цей рівень. Це дає матеріал для глибоких роздумів, створює внутрішнє духовне напруження. У масонстві є таємниці. Перш за все це знаки, за якими масони дізнаються один про одного. За легендою, таємні знаки були введені в ужиток будівельником Храму Соломона Хирамом, який розподілив всіх учасників будівництва на три групи – Учнів, Підмайстрів та Майстрів і дав кожній групі таємний знак. Цей знак дозволяв кожному отримувати зарплатню відповідно до його кваліфікації. Так як, Учень не знав знака Підмайстра і не міг видати себе за нього. У світі є багато аферистів, які прагнуть видати себе за Масонів, що б використовувати цей статус у своїх корисливих цілях. Масонство розробило систему самозахисту свого Ордену від чужих та корисливих людей.

 

Чи є масони елітним співтовариством?

Будь-яка організація складається з відібраних за особливими критеріями людей, в іншому випадку просто не мало б сенсу її організовувати. Для масонського Ордену найважливішим є критерії відбору та особистість, яка прагне стати масонським братом. Профан, який заявив про своє бажання стати масоном, перевіряється на предмет його «свободи і доброї слави» – незалежності та репутації в суспільстві (перевіряється інформація по всій країні), він проходить дві (як мінімум) співбесіди, за підсумками цих співбесід проходить голосування братів тієї ложі в яку бажає вступити профан.

 

Масони і політика

Одне із стародавніх правил масонства свідчить, що в ложі «не повинно бути сварок з приводу релігії, або національностей, або державної політики». Орден не приймає рішень, які змушували б рядових масонів займати ті чи інші політичні позиції або підтримувати певні політичні партії. Однак масон зобов’язаний бути патріотом, любити свою Батьківщину, сприяти її прогресу та приймати активну участь у житті суспільства за межами ложі. Масонам не заборонено членство в політичних партіях і ніщо не перешкоджає їм займати посади в державних структурах. Масонство, як організація, не намагається впливати на політику в своїх країнах, хоча масони можуть займати важливі політичні пости (у США, як мінімум, 15 президентів були масонами; у Великобританії між 1737 та 1907 рр. в Ордені перебували 16 принців, 4 з них стали згодом королями. Сьогодні Велику Об’єднану Ложу Англії очолює принц Майкл Кентський).

 

Які вимоги висуваються до людині, яка бажає стати масоном?

Моральним якостям потенційного кандидата приділяється величезна увага, для чого з ним проводяться попередні бесіди і, при можливості, також розмовляють з його знайомими. Потенційний кандидат повинен бути чоловіком, старше 21 років (для дітей масонів – старше 18 років), віруючим в Бога та безсмертя душі. Оскільки масонство є людинолюбним товариством, метою якого, зокрема, є благодійність, а також оскільки членство в Ордені увазі регулярну виплату членських внесків та інших зборів, потенційний кандидат має відповідати певному матеріальному статусу. Кандидат повинен мати хорошу репутацію в суспільстві (не бути пройдисвітом, аферистом, злодієм, брехуном), бути культурним, вихованим й толерантним, не мати судимостей за кримінальними статтями.

 

Чи є  якісь обов’язки, платежі пов’язані з перебуванням в масонстві?

Крім звичайних моральних і етичних обов’язків громадянина і брата, масон платить щомісячний внесок. При посвяченні в перший рівень (градус) профан платить разовий вступний внесок, якщо брати вирішують, що він гідний переходу на наступні рівні, масон платить за кожен перехід окремо.

 

Чи маю я очікувати запрошення для вступу в масонство, або можу проявити власну ініціативу?

Масонство не є сектою чи місіонерської організацією і не вербує своїх членів у товариство. Масонський принцип – не рекрутувати прихильників. Бажання стати масоном – це внутрішній вибір людини. При наявності такого бажання можна шукати шляхи налагодження зв’язку з Орденом. Якщо Ви особисто не знаєте масона, який може Вас рекомендувати для вступу в Орден, спробувати заявити про своє бажання вступити в Орден можна і через Інтернет. Зараз Ви знаходитесь на нашому сайті, і Вашій увазі надана контактна інформація про можливість вступу до Ордену. Стукайте і Вам буде відкрито!